aurick
contestada

A shopkeeper makes a profit of 15% by selling a book for $230. What is the cost price and the actual profit?

Respuesta :

Answer:

Cost price = 200

Profit = 230-200 = 30

Step-by-step explanation:

x + 15/100x = 230

x + 3/20x = 230

20x + 3x = 4600

23x = 4600

x = 200

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico