Jeter Corporation had net income of $230,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 7,800 units and 13,600 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $7 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?

Respuesta :

Answer:

$270,600

Explanation:

net income of based on variable costing = $230,000

beginning and ending inventories were 7,800 units and 13,600 units

fixed overhead per unit = $7

to calculate net income using absorption costing:

= net income + [(ending inv. - beginning inv.) x fixed overhead per unit]

= $230,000 + [(13,600 - 7,800) x $7]

= $230,000 + $40,600 = $270,600

Under variable costing, beginning and ending inventories are valued only using variable costs, while absorption costing values all inventories using full production costs.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico