Respuesta :
Answer:
T = 243.80 N
Explanation:
In order to calculate the tension T in each of the cables, you take into account the Newton second law for the vertical component of the forces involved.
[tex]Tsin\theta+Tsin\theta-W=0[/tex] (1)
where you have used the fact that both cables have the same tension T, and they make the same angle with the horizontal.
W is the weigh of the loudspeaker and has the folowing values:
[tex]W=Mg=(23.0kg)(9.8m/s^2)=225.4N[/tex]
Next, you can calculate the angle θ by using the information about the length of the cables and the distance from the ceiling to the loudspeaker:
[tex]sin\theta=\frac{1.80m}{3.90m}=0.461\\\\\theta=sin^{-1}(0.461)=27.48\°[/tex]
Finally, you solve the equation (1) for T, and then you replace the values of the other parameters:
[tex]2Tsin\theta-W=0\\\\T=\frac{W}{2sin\theta}=\frac{225.4N}{2sin(27.48\°)}=243.80N[/tex]
The tension in each cable is 243.80N
The tension (T) in each of the cables is equal to 244.07 Newton.
Given the following data:
- Mass = 23.0 kg
- Height, h = 1.80 m
- Length, l = 3.90 m.
- Acceleration due to gravity = 9.8 [tex]m/s^2[/tex]
To find the tension (T) in each of the cables:
First of all, we would determine the weight of the loudspeaker.
[tex]Weight = mg\\\\Weight = 23.0 \times 9.8[/tex]
Weight = 225.4 Newton
Next, we would apply Newton's Second Law of Motion to find the tension (T) in each of the cables:
[tex]TSin\theta + TSin\theta - Weight = 0\\\\2TSin\theta-Weight = 0\\\\2TSin\theta = Weight\\\\T = \frac{Weight}{2Sin\theta}[/tex]...equation 1.
But, [tex]Sin\theta = \frac{h}{l}[/tex]
[tex]Sin\theta = \frac{1.8}{3.9} \\\\Sin\theta =0.4615\\\\\theta = Sin^{-1}(0.4615)\\\\\theta =27.5^\circ[/tex]
Substituting the parameters into eqn. 1, we have;
[tex]T = \frac{225.4}{2 \times sin(27.5)} \\\\T = \frac{225.4}{0.9235}[/tex]
T = 244.07 Newton
Read more here: https://brainly.com/question/24029674