Respuesta :
Answer:
the acceleration of the wedge [tex]\mathbf{a_A = 5.0702 \ ft/s^2}[/tex]
the acceleration of the block relative to the wedge is [tex]\mathbf{a_{B/A} \approx 20.50 \ ft/s^2}[/tex]
Explanation:
Let assume that the angle at which the block starts to slide is 30°
Given that ;
the weight of block B = [tex]W_B[/tex] = 12-lb
the weight of wedge A = [tex]W_A[/tex] = 30-lb
The 12-lb block B starts from rest and slides on the 30-lb wedge A, which is supported by a horizontal surface.
We can resolve the equation of motion for the wedge and the block into the vertical component and horizontal components as follows:
[tex]\sum f_x = m_Aa_A \\ \\ N_1 sin 30^0 = m_Aa_A \\ \\ 0.5 N_1 = ( \dfrac{W_A}{g})a_A --- (1)[/tex]
[tex]\sum F_x = m_Ba_x \\ \\ \sum F_x = m_B(a_x cos \ 30^0 - a_{B/A}) \\ \\ -W_b sin 30^0 = ( \dfrac{W_B}{g})(a_A cos \ 30^0 - a_{B/A}) \\ \\ a_{B/A} = a_A \ cos \ 30^0 + g \ sin 30^0 ----- (2)[/tex]
[tex]\sum Fy = m_B ay \\ \\ \sum Fy = m_B (-a_A \ si 30^0) \\ \\ N_1 - W_B cos 30^0 = - (\dfrac{W_B}{g}) a_A \ sin30^0 ----- (3)[/tex]
From equation (1)
[tex]0.5 N_1 = ( \dfrac{W_A}{g})a_A \\ \\ \dfrac{1}{2} N_1 = ( \dfrac{W_A}{g})a_A \\ \\ N_1 = 2 ( \dfrac{W_A}{g})a_A[/tex]
From equation (3) ; we have:
[tex]N_1 - W_B cos 30^0 = - (\dfrac{W_B}{g}) a_A \ sin30^0[/tex]
replacing [tex]N_1 = 2 ( \dfrac{W_A}{g})a_A[/tex] in above equation (3); we have :
[tex]2 ( \dfrac{W_A}{g})a_A - W_B cos \ 30^0 = - (\dfrac{W_B}{g}) a_A \ sin \ 30^0[/tex]
Making [tex]a_A[/tex] the subject of the formula; we have :
[tex]a_A = \dfrac{gW_B \ cos \ 30^0}{2W_A + W_B \ sin \ 30^0 }[/tex]
where ; g = [tex]32.2 \ ft/s^2[/tex]
the weight of block B = [tex]W_B[/tex] = 12-lb
the weight of wedge A = [tex]W_A[/tex] = 30-lb
Solving for the acceleration of wedge A [tex]a_A[/tex]; we have;
[tex]a_A = \dfrac{(32.2 \ ft/s^2 )(12 \ lb) \ cos \ 30^0}{2( 30 \ lb )+ 12 \ lb \ sin \ 30^0 }[/tex]
[tex]a_A = \dfrac{(334.63 \ ft/s^2 )}{66 \ }[/tex]
[tex]\mathbf{a_A = 5.0702 \ ft./s^2}[/tex]
Thus; the acceleration of the wedge [tex]\mathbf{a_A = 5.0702 \ ft/s^2}[/tex]
To determine the acceleration of the block relative to the wedge [tex]a_{B/A}[/tex]; Let consider equation 2
From equation 2;
[tex]a_{B/A} = a_A \ cos \ 30^0 + g \ sin 30^0[/tex]
we know that:
[tex]\mathbf{a_A = 5.0702 \ ft/s^2}[/tex]
g = 32.2 ft/s²
Thus;
[tex]a_{B/A} = 5.0702 * \ cos \ 30^0 + 32.2 ft/s^2 * \ sin 30^0[/tex]
[tex]a_{B/A} = 5.0702 ft/s^2 * \ 0.8660 + 32.2 ft/s^2 * 0.5[/tex]
[tex]a_{B/A} =4.3907932 \ ft/s^2 + 16.1 \ ft/s^2[/tex]
[tex]a_{B/A} = 20.4907932 \ ft/s^2[/tex]
[tex]\mathbf{a_{B/A} \approx 20.50 \ ft/s^2}[/tex]
Thus; the acceleration of the block relative to the wedge is [tex]\mathbf{a_{B/A} \approx 20.50 \ ft/s^2}[/tex]