Answer:
The correct answer will be "0.022 kg/s".
Explanation:
The given values are:
Initial amplitude,
A₁ = 0.3 m
Final amplitude,
A₂ = 0.1 m
Mass of a egg,
m = 50.0 g i.e., 0.050 kg
Time,
t = 5 sec
As we know,
⇒ [tex]A_{2}=A_{1}e^{(-\frac{b}{2m})t}[/tex]
So that, the damping constant will be:
⇒ [tex]b=\frac{2m}{t} log \frac{A_{1}}{A_{2}}[/tex]
On putting the estimated values, we get
⇒ [tex]b=\frac{2\times 0.050}{5}log \frac{0.3}{0.1}[/tex]
⇒ [tex]=\frac{0.1}{5} log \frac{0.3}{0.1}[/tex]
⇒ [tex]=0.02 \ log 3[/tex]
⇒ [tex]=0.0219 \ kg/sec \ or \ 0.022 \ kg/s[/tex]