A plastic bottle is closed outdoors on a cold day when the temperature is −15.0°C and is later brought inside where the temperature is 21.5°C. What is the pressure of the air in the bottle after it reaches room temperature, assuming the air in the bottle was at a pressure of 1.00 atm upon reaching thermal equilibrium with the outdoor temperature?

Respuesta :

Answer:

Pressure = 1.14 atm

Explanation:

Hello,

This question requires us to calculate the final pressure of the bottle after thermal equilibrium.

This is a direct application of pressure law which states that in a fixed mass of gas, the pressure of a given gas is directly proportional to its temperature, provided that volume remains constant.

Mathematically, what this implies is

P = kT k = P / T

P1 / T1 = P2 / T2 = P3 / T3 =........= Pn / Tn

P1 / T1 = P2 / T2

P1 = 1.0atm

T1 = -15°C = (-15 + 273.15)K = 258.15K

P2 = ?

T2 = 21.5°C = (21.5 + 273.15)K = 294.65K

P1 / T1 = P2 / T2

P2 = (P1 × T2) / T1

P2 = (1.0 × 294.65) / 258.15

P2 = 1.14atm

The pressure of the gas after attaining equilibrium is 1.14atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico