A consumer group was interested in comparing the operating time of cordless toothbrushes manufactured by two different companies. Group members took a random sample of 18 toothbrushes from Company A and 15 from Company B. Each was charged overnight and the number of hours of use before needing to be recharged was recorded. Company A toothbrushes operated for an average of 119.7 hours with a standard deviation of 1.74 hours; Company B toothbrushes operated for an average of 120.6 hours with a standard deviation of 1.72 hours. The 90% confidence interval is (-1.93, 0.13). The correct interpretation is:__________
A. We are 90% confident that, on average, there is no difference in operating hours between toothbrushes from Company A compared to those from Company B.
B. We are 90% confident that, on average, there is a difference in operating hours between toothbrushes from Company A compared to those from Company B.
C. We are 90% confident that, on average, the toothbrushes from Company B operate longer before needing to be recharged than the toothbrushes from Company A.
D. We are 90% confident that, on average, the toothbrushes from Company A operate longer before needing to be recharged than the toothbrushes from Company B.

Respuesta :

Answer:

The degrees of freedom are given by:

[tex] df = n_A +n_B -2 = 18 +15-2= 31[/tex]

And the 90% confidence interval for this case is:

[tex] -1.90 \leq \mu_A -\mu_B \leq 0.13[/tex]

And for this case since the confidence interval contains the value 0 we can conclude that:

A. We are 90% confident that, on average, there is no difference in operating hours between toothbrushes from Company A compared to those from Company B.

Step-by-step explanation:

We know the following info given:

[tex] \bar X_A= 119.7[/tex] sample mean for A

[tex] s_A = 1.74[/tex] sample deviation for A

[tex] n_A = 18[/tex] sample size from A

[tex] \bar X_B= 120.6[/tex] sample mean for B

[tex] s_B = 1.72[/tex] sample deviation for B

[tex] n_B = 15[/tex] sample size from B

The degrees of freedom are given by:

[tex] df = n_A +n_B -2 = 18 +15-2= 31[/tex]

And the 90% confidence interval for this case is:

[tex] -1.90 \leq \mu_A -\mu_B \leq 0.13[/tex]

And for this case since the confidence interval contains the value 0 we can conclude that:

A. We are 90% confident that, on average, there is no difference in operating hours between toothbrushes from Company A compared to those from Company B.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico