A random sample of 130 students is chosen from a population of 4,500 students. The mean IQ in the sample is 120, with a standard deviation of 5. Using a margin of error of 1.13%, what is the 99% confidence interval for the students' mean IQ score?

Respuesta :

Answer:

[tex]120-2.614\frac{5}{\sqrt{130}}=118.85[/tex]    

[tex]120+2.614\frac{5}{\sqrt{130}}=121.15[/tex]    

Step-by-step explanation:

Information given

[tex]\bar X= 120[/tex] represent the sample mean

[tex]\mu[/tex] population mean (variable of interest)

s=5 represent the sample standard deviation

n=130 represent the sample size  

For this case we can't set a margin of error just with a % since they not specify 1.13% respect to something for this case we can omit this value

Confidence interval

The confidence interval for the mean is given by the following formula:

[tex]\bar X \pm t_{\alpha/2}\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]   (1)

The degrees of freedom are given by:

[tex]df=n-1=130-1=129[/tex]

The Confidence level is 0.99 or 99%, the significance would be [tex]\alpha=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.005[/tex], and the critical value would be [tex]t_{\alpha/2}=2.614[/tex]

And replacing we got:

[tex]120-2.614\frac{5}{\sqrt{130}}=118.85[/tex]    

[tex]120+2.614\frac{5}{\sqrt{130}}=121.15[/tex]    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico