A company purchased factory equipment on April 1, 2022 for $128,000. It is esti salvage value at the end of its 10-year useful life. Using the straight-line method depreciation expense at December 31, 2022 is:___________.
a. $9.600.
b. $11,200.
c. $8,400.
d. $12.800.

Respuesta :

Answer:

Depreciation expense= $9,600

Explanation:

Giving the following information:

A company purchased factory equipment on April 1, 2022 for $128,000. 10-year useful life.

We weren't provided with the salvage value.

First, we need to calculate the annual depreciation:

Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)

Annual depreciation= 128,000/10= 12,800

Now, for 9 months:

Depreciation expense= (12,800/12)*9= $9,600

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico