The car's velocity at time t is given by
[tex]v=27.7\dfrac{\rm m}{\rm s}+\left(-2.00\dfrac{\rm m}{\mathrm s^2}\right)t[/tex]
It comes to a stop when v = 0, which happens when
[tex]0=27.7\dfrac{\rm m}{\rm s}+\left(-2.00\dfrac{\rm m}{\mathrm s^2}\right)t\implies t=13.85\,\mathrm s[/tex]
or after about 13.9 s.
In this time, the car travels a distance x given by
[tex]x=\left(27.7\dfrac{\rm m}{\mathrm s}\right)(13.85\,\mathrm s)+\dfrac12\left(-2.00\dfrac{\rm m}{\mathrm s^2}\right)(13.85\,\mathrm s)^2=191.823\,\mathrm m[/tex]
or about 192 m.
In one complete revolution, each tire covers a distance equal to its circumference,
[tex]2\pi(0.340\,\mathrm m)\approx2.13628\,\mathrm m[/tex]
or about 2.14 m.
This means each tire will complete approximately 192/2.14 ≈ 90 revolutions.