23.24 mL of a solution of the acid H2SO4 is titrated, and 56.10 mL of 0.7200-M NaOH is required to reach the equivalence point. Calculate the original concentration of the acid solution. g

Respuesta :

Answer : The original concentration of the acid solution is 0.869 M

Explanation :

To calculate the concentration of acid, we use the equation given by neutralization reaction:

[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]

where,

[tex]n_1,M_1\text{ and }V_1[/tex] are the n-factor, molarity and volume of acid which is [tex]H_2SO_4[/tex]

[tex]n_2,M_2\text{ and }V_2[/tex] are the n-factor, molarity and volume of base which is NaOH.

We are given:

[tex]n_1=2\\M_1=?\\V_1=23.24mL\\n_2=1\\M_2=0.7200M\\V_2=56.10mL[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]2\times M_1\times 23.24=1\times 0.7200\times 56.10\\\\M_1=0.869M[/tex]

Therefore, the original concentration of the acid solution is 0.869 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico