Respuesta :
Answer:
d = 50 kg/m³
Explanation:
density = [tex]\frac{mass}{volume}[/tex]
mass = 500 kg
volume = 10m³
[tex]\frac{500}{10}[/tex] = 50
d = 50 kg/m³
Taking into account the definition of density, the density of the gold is 50 [tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex].
First of all, it is necessary to know the definition of density. Density is a quantity that allows us to measure the amount of mass in a certain volume of a substance. It is an intrinsic property of matter, since it does not depend on the amount of substance that is considered.
Density expresses the relationship between the mass and the volume of a body, so the expression for its calculation is the quotient between the mass of a body and the volume it occupies:
[tex]density=\frac{mass}{volume}[/tex]
In this case, you know:
- mass= 500 kg
- volume= 10 m³
Replacing in the definition of density:
[tex]density=\frac{500 kg}{10 m^{3} }[/tex]
Solving:
density= 50 [tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex]
In summary, the density of the gold is 50 [tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex]
Learn more about density:
- brainly.com/question/952755?referrer=searchResults
- brainly.com/question/1462554?referrer=searchResults