I'm confused can someone help ? Suppose we are told that the mean IQ of a population is μ = 100 and the standard deviation is σ = 10. Draw a normal distribution to represent the data percentage of data between 80 and 120.


The data percentage of 34.13% of the population would be between 80 and 120.
If we've got a normal distribution, then we can convert it to a standard normal distribution and its values will give us the z score.
[tex]Z = \dfrac{X - \mu}{\sigma}, \\\\Z \sim N(0,1)[/tex]
Given that μ = 100, σ = 10:
For x = 80:
[tex]Z = \dfrac{80 - 100}{10}, \\\\Z = 2[/tex]
For x = 120:
[tex]Z = \dfrac{120 - 100}{10}, \\\\Z = 2[/tex]
Therefore, the normal distribution table: P(80< x < 120) = P(0 < z < 1) = P(z < 1) - P(z < 0) = 0.8413 - 0.5 = 34.13%
Hence 34.13% of the population would be between 80 and 120.
Learn more about z-score here:
https://brainly.com/question/21262765
#SPJ2