A softball player moving 3.89 m/s
starts a slide, decelerating at -1.44 m/s2
for 4.80 m. How much time does the
slide take? (She does not come to a stop.)

Respuesta :

Answer:

0.119 s is the correct answer to this question.

Explanation:

As mentioned in the question

U=3.89\ m/s

a=-1.44\ m/s^2

S=4.8\ m

Consider the final speed of the softball covering the distance of 4.8m is v

Now using the equation

[tex]v^2=U^2+2aS[/tex]

Putting the value of U, A, S in the previous equation we get

[tex]V^2=3.89^2-2\times 1.44\times 4.8\\V=3.7\ m/s\\[/tex]

Now again using the equation

v=U+at

where U=intial velocity, t= time

Substituting the value of v, U, a

[tex]3.7=3.89-1.44\times t\\t=0.119\ s\\[/tex]

Hence the slide time is 0.119 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico