Maria has $39.00 that she can spend on school supplies. If she spends $18.00 on pens and pencils, how many packs of notebook paper can she buy if the notebook paper costs $3.00 a pack, including tax? Choose the graph that shows your answer.

Respuesta :

Answer:

Please show the graph choice it sounds linear xy (positive)

or parallel depending on how much pens and pencils were.

We know $18 purchased more than 1 pack so this divided by notebook shws us at least 6 per notepack paper or so many packs of pen that cost $18 ffor pens were ratio to 1 pack of paper. ie) if pens were £2 pack then while we understand it could have been as many as 9 we divide by how many we find or bought by the amount of notepaper books to determine the rate and distribution of the money.    

Step-by-step explanation:

$39 - $18 = $21 left over

21/3 = 7 packs of note paper can be purchased..

ACCESS MORE