Respuesta :

Answer: Unit price = 0.2 per ounce

Step-by-step explanation:

What we were given;

Product price = $4

Quantity of product = 20 ounce

To get the unit price of the strawberry jam,

We simply devide the product price by the quantity of the product

Therefore;

Unit price = 4 / 20

Unit price = 0.2 per ounce

ACCESS MORE