Respuesta :

leena

Answer:

p = 0.42n.

Step-by-step explanation:

To derive an equation, the price per orange will need to be found. Since 6 oranges costed $2.52, simply divide to find the price:

2.52/ 6 = $0.42 per orange.

Therefore, an equation representing the total price for 'n' amount of oranges would be:

p = 0.42n.

ACCESS MORE