yami32192
yami32192 yami32192
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

determine which is the better buy. 7.38 for 2 pounds and 9.57 for 3 pounds.

Respuesta :

snog
snog snog
  • 17-06-2020

Answer:

Let's find unit price. 7.38 / 2 = 3.69 and 9.57 / 3 = 3.19. Since 3.19 < 3.69 the better buy is 9.57 for 3 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this I need answers
What does Mrs. Putnam mean when she says, "There are wheels within wheels... and fires within fires"?
NEED HELP!!! 10 POINTS!!! Taj knows that he wants to build muscle, particularly in his legs. He decides to hit the gym. He decides that he does not need a perso
PLEASE HELP!!!!!!!!!
In The Curious Incident of the Dog in the Night-Time is Christopher a reliable narrator with 2 pieces of textual evidence
WILL MARK THE BRAINLIEST IF CORRECT!!!
What events occurred to lead to the actual war?
Rewrite: I haven't seen my old friend for 10 year . ----> I last
Which of the following statements is true? a. An ion is negative if it has more protons than it has electrons. b. An ion is negative if it has more electrons th
how many teaspoons = 1 2/3 tablespoons