jeanchloe123 jeanchloe123
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

if 4 cakes cost 3 pounds how much does one cost

Respuesta :

judygachanja
judygachanja judygachanja
  • 17-06-2020

Answer:

0.75pounds

Step-by-step explanation:

if                4 cakes = 3 pounds

what about 1 cake = ?

cross multiply : 1 × 3 ÷ 4

you will remain with the fraction 3/4

change it to decimal to get 0.75.

you can confirm the answer by multiplying it by four to make sure you get 3.

HOPE THIS HELPS!

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation in slope-intercept form of a line that passes through the point (-2,-6) and has a slope of 1/2?
Why were women given different responsibilities than men within early human hunter-gatherer societies?
Discuss why our bodies need enzymes to lower the activation energy of various biological reactions, instead of simply obtaining enough activation energy from ot
Where does Charlotte get her quilting scraps? The invention of wings
How can compound interest work to increase your savings?​
The Constitution grants Congress the power to coin money. This provision was written to address which problem? A. The country was heavily in debt, as the Revol
¿Que diferencia hay entre la litosfera oceánica y la continental?
What role has Islam played in some kingdoms, empires or dynasties?​
Pls help asap asap asap asap
Luis de Góngora y Argote (1561-1627) vivió y escribió durante el Siglo de Oro de la literatura en España. Escribió muchos poemas, sonetos y dramas. El siguien