Answer:
Moles of nitrogen present in the cylinder = 19.64 mol
Explanation:
Given:
Weight of [tex]N_2[/tex] = 550 g
Formula for the calculation of moles is:
[tex]mol=\frac{Weight\ in\ g}{Molecular\ mass}[/tex]
Molecular mass of [tex]N_2[/tex] = 28 g/mol
[tex]mol=\frac{550\ g}{28\ g/mol} = 19.64\ mol[/tex]
Moles of nitrogen present in the cylinder = 19.64 mol