gaboharose gaboharose
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

takotakuna2003
takotakuna2003 takotakuna2003
  • 03-06-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER AN GIVE SOLUTIONS
Is water access to water desalination equal across the region? Please answer! Thank you.
Describe a situation in which you may experience bypass.
Z Snow-House sells a $1,980 snow thrower on the installment plan. The installment agreement includes a 20% down payment and 12 monthly payments of $161 each. a.
I need help plz help!!!
ILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEBER ANSWERS THIS PLEASE
Please help. I don’t understand and don’t know what do to.
write an argument that either agrees or disagrees with the following statement: “Natives and newcomers had fundamentally similar perspectives and understandings
A good strategy to respond to stress is _______. a. to remove yourself from the situation b. to hold your stress in c. to take your stress out on people d. to g
A ticket company charges a service fee of 5% Of the ticket price for each ticket to a concert use the information to complete the table