Angelsweetlips98
Angelsweetlips98 Angelsweetlips98
  • 30-08-2016
  • Mathematics
contestada

Ahmad bought 5 ounces of salad greens for $4.00. What was the unit price per pound of the salad greens?(1 pound = 16 ounces)
A.$7.20
B.$8.00
C.$12.80
D.$20.00

Respuesta :

taylorleighxoxo taylorleighxoxo
  • 30-08-2016
It would be C, $12.80.
Answer Link

Otras preguntas

Write one sentence that contains a cliché
Find two consecutive numbers whose sum is 117
Jon has $45.00.He plans to spend 4/5 of his money on sports equipment .How much will he spen .Show Work.
Two planes, which are 1810 miles apart, fly toward each other. Their speeds differ by 55 mph. If they pass each other in 2 hours, what is the speed of each?
Read the sentence. The flute is not as difficult to play as I once thought. Which rewritten sentence begins with an adverb? A. It’s not as difficult to play as
how are simple cations and anions named ?
What prevents a plant cell from bursting when it's full of water?
How are mitosis and meiosis different from each other? A. Mitosis produces four different cells and meiosis produces identical cells. B. Mitosis produces four d
simplify ratio 1.5:2.5
Please help and explain how to do it