gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

If a person whirls an object horizontally in a counter clockwise direction and the string breaks at point P as shown, what path will the rock follow?
Write 0.105 as a fraction
Paige was trying to put some files on her flash drive. If she had one file that was 9.24 mb and another file that was 8.4 mb what is their combined file size?
*30 POINTS + BRAINLIEST ANSWER* Gravity is pulling an object into the sun. The closer the object gets to the sun, the greater the gravitational force that acts
y=0.35x+4.50 what is the value of 0.35
Compare Percy’s and Annabeths relationships with their mortal parents. who do u think has the beter home life. please i needddd helppp
How does the subject of “That I did always love” overlap with other poems of its period? The poem is an address from an “I” to the audience. The poem expresses
Which of the following is an example of an interest group’s influence on government? An animal rights organization supports new laws for animal health care. A
Describe the role of the Manhattan project
Write two different expressions that are equivalent to 12-16x.