phyllisiacampbell29
phyllisiacampbell29 phyllisiacampbell29
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Rob's boss gave him $100 to buy 7 lunches for a team meeting, After buying the lunches he had $14.25 leftover, How
much did each lunch cost?
A)
$11.75
B)
$12.25
C)
$12.50
D)
$12.75

Respuesta :

tatianamariruben
tatianamariruben tatianamariruben
  • 01-06-2020

Answer:

Each lunch cost $12.25

Step-by-step explanation:

Subtract 14.25 from 100 and then divide that by 7

Answer Link

Otras preguntas

At Video Shack, movie rentals cost $3.99 each. the cost of renting three movies and one video game is $0.11 less than the cost of renting five video games. how
A 2-inch-wide frame is to be built around theregular decagonal window shown. At what angles a and bshould the corners of each piece be cut?
A 2-inch-wide frame is to be built around theregular decagonal window shown. At what angles a and bshould the corners of each piece be cut?
what is 2t^3+8t^2-24t in factor form
what is 27/2 divided by 9/4
A 2-inch-wide frame is to be built around theregular decagonal window shown. At what angles a and bshould the corners of each piece be cut?
what is 27/2 divided by 9/4
a croquet ball weighs 460 grams. together a golf ball and a croquet ball weigh the same as 11 golf balls.how much does 1 golf ball weigh?
after 1081 ,what was the byzantine being weakened by?
8 - 3 ( p - 4 ) = 2p