sibripuma
sibripuma sibripuma
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-06-2020

Answer:

$.30 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces to get the cost per ounce

4.82/16

$.30125 per ounce

Rounding to the nearest cent

$.30 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Write an inequality for the statement: negative one half is a minimum of the product of a number and negative five sixths.
implicit details for apple tree by katherine
Find the equation of the lines in point-slope form with the following properties. passes through (3, 5) and (4, 7). I NEED HELP!
I need help please! Prompt #1: Read the passage below by Baha’u’llah, the prophet-founder of the Baha’i Faith, and answer these questions: What do you think Bah
stereotypes Americans have about countries and peoples of North Africa/South-west Asia (NASWA). Why do these stereotypes persist, and who benefits from this per
Solve for an angle in right triangles I just need the answer :)
40 100% Complete the table to show different percentages of the steaming time. Time (min) Percentage 100% of 40 min 50% of 40 min 250% of 40 min
write an essay with a plot twist
Grayson is going camping with his family. They need to drive to the campground, set up the campsite, and cook dinner before sunset. Sunset is at 8:10 P.M. It wi
A palindrome is a word or a phrase that is the same when read both forward and backward. Examples are: "bob," "sees," or "never odd or even" (ignoring spaces).