Respuesta :
Answer:
The correct answer is 7.8 percent.
Explanation:
As mentioned in the given question, the absorbance (A) of the sample solution is 1.07. To find the concentration of aspirin, Beer's law is used, that is, A = ebc
Here, e is the extinction coefficient, which is equal to 139.322 M^-1cm^-1 as per the standard value for salicylic acid, b is the pathlength, which is equivalent to 1 cm. Now putting the values we get,
A = ebc
c = A / (eb)
c = 1.07 / (139.322 × 1)
c = 0.00768 M
Now to determine the percent salicylic acid in the sample, there is a need to compare the value of concentration determined with the concentration of aspirin given initially.
0.02 grams is the initial concentration of aspirin mentioned in the question. The molar mass of aspirin is 240 g/mol.
Therefore, the moles of aspirin will be,
0.02 / 240 = 8.33 × 10^-5 moles
The final volume of the diluted solution given is 10 ml or 0.01 liters.
The molarity of aspirin in the diluted solution will be,
c1 = 8.33 × 10^-5 / 0.01 = 8.33 × 10^-3 M or 0.00833 M
Now, the percent of salicylic acid in the product will be,
c1 - c / c1 × 100
(0.00833 - 0.00768) / 0.00833 × 100 = 7.8 %
Absorbance is directly proportional to the concentration of the solution. The absorbance can be calculated if the molar absorptivity, path length, and concentration of the absorbing species are known.
The percent of salicylic acid in the solution is 7.8%
Given that:
Absorbance of the solution is = 1.07
Path length = 1 cm.
Applying Beer's Law,
A = ε b c
where,
c = concentration, A = absorbance, ε = constant, and b = path length
Now, putting the values in above equation
c = [tex]\dfrac{\text{A}}{\text {(e b)}}[/tex]
c = [tex]\dfrac{1.07}{139.32 \times 1}[/tex] ( ε = 139.32)
c = 0.00768 M
Now, to calculate the percent of the salicylic acid in the solution, we will compare the given concentration of the aspirin.
As we know:
Given mass of aspirin = 0.02 g
Molar mass of aspririn = 240
Number of moles of aspirin = 0.02 / 240 = 8.33 x 10⁻⁵
Now, the molarity of aspirin is:
[tex]\text{Molarity}&= \dfrac{8.33 \times 10^{-5}}{0.01}\\\\\text{Molarity}&= 8.33 \times 10^{-5}[/tex]
Now, the percent of the salicylic acid is:
[tex]\dfrac{\text {C}_1 - \text C}{\text {C}_1 \times 100}[/tex]
[tex]\dfrac{(0.00833 - 0.00768)}{0.00833 \times 100}[/tex]
Percent of Salicyclic acid = 7.8%.
Thus, the percentage of the salicylic acid in the given solution is 7.8%.
To know more about Absorbance, refer to the following link:
https://brainly.com/question/17062521