2. A new racecar track is being created, and the owners want the cars to complete 10
miles in 7 laps. What does the diameter of the track have to be to meet their
requirements?

Respuesta :

Answer:

0.45 miles

Explanation:

since, car will be running on the edge of track, distance covered in one lap by car will be equal to circumference of track.\

we will use value of pi as 22/7

Circumference for any circular shape is given by [tex]\piD[/tex][tex]\pi D[/tex]

Hence, in one lap [tex]\pi D[/tex] distance will be covered

in 7 laps [tex]7 \pi D[/tex] distance will be covered.

but is given that 7 laps should be equal to 10 miles

so 10 miles will be equal to [tex]7\pi D[/tex]

[tex]7\pi D= 10 \ miles\\=> 7*(22/7)* D= 10 \ miles\\=> 22D = 10 \ miles\\=> D = 10/22 \ miles\\=> D = 0.45 \ miles[/tex]

Thus, diameter of track will be 0.45 miles to meet the requirement.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico