Respuesta :
Answer:
Explanation:
Using the principle of conservation of energy, the potential energy is converted to kinetic energy, assuming any losses.
Kinetic energy is given by ½mv²
Potential energy is given by mgh
Where m is the mass, v is the velocity, g is acceleration due to gravity and h is the height.
Equating kinetic energy to be equal to potential energy then
½mv²=mgh
V
Making v the subject of the formula
v=√(2gh)
Substituting 9.81 m/s² for g and 20 m for h then
v=√(2*9.81*20)=19.799 m/s
Rounding off, v is approximately 20 m/s
Answer:
19.8 m/s
Explanation:
During the motion of a pemdulum bob, it casually converts kinetic energy to potential energy and vice versa.
A pendulum bob reaches its maximum speed at a position closest to its equilibrium position and has its lowest when it is farthest from the equilibrium position.
The maximum speed of a pendulum bob based on the mass involved and the maximum displacement from the equilibrium position is obtained from
Maximum kinetic energy = Maximum potential energy
Maximum potential energy occurs at the farthest point from equilibrium, that is,
P.E(max) = mgh
Maximum kinetic energy = ½mv²
½mv² = mgh
v = √2gh
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
h = farthest height from equilibrium position = 20 m
v = √(2×9.8×20) = 19.8 m/s
Hope this Helps!!!