Answer:
a) 2017
b) 0.3371
Step-by-step explanation:
Given:
Population proportion, P= 0.30
a) To find the sample size.
Let's use the expression:
[tex] n = \frac{(Z_\alpha/2)^2 * P(1-P)}{(M.E)^2} [/tex]
Where,
Margin of error, M.E = 0.02
At confidence interval of 95%, = 0.95
[tex] \alpha = 1 - 0.95 = 0.05, [/tex] [tex] \alpha /2 = 0.025, 1 - 0.025 = 0.975 [/tex]
Using Z table, the Z value for probability of 0.975 is 1.96.
Therefore, Substituting values in the formula, we have:
[tex] n = \frac{(1.96/2)^2 * 0.30(1 - 0.30)}{(0.02)^2} [/tex]
n = 2016.84
≈ 2017
The sample size is approximately 2017.
b) With sample size, n = 2017
Sample mean, X = 680
The point estimate of the proportion of smokers in the population will be calculated using the formula :
[tex] P' = \frac{X}{n} [/tex]
[tex] P' = \frac{680}{2017} = 0.3371 [/tex]
The point estimate of the proportion of smokers in the population is 0.3371