Respuesta :
Answer:
THE NUMBER OF MOLES OF HELIUM NEEDED TO FILL A BALLOON AT A VOLUME OF 4.9 L AT 296 K AND 0.78 atm IS 0.00338 moles.
Explanation:
The number of moles is calculated using
PV = nRT
P = Pressure = 0.78 atm
V = volume = 4.9 L
R = gas constant = 0.082 Latm/molK
T = temperature = 296 K
n= number of moles
Substituting theses values and sloving for n, we obtain;
n = PV / RT
n = 0.78 * 4.9 / 0.082 * 296
n = 3.822 / 24.272
n = 0.00338 moles.
So therefore, the number of moles is 0.00338 moles.
Answer:
The number of moles of helium needed is 0.157 moles helium
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the balloon = 4.9 L
Temperature= 296 K
Pressure = 0.78 atm
Step 2: Calculate moles of helium gas
p*V = n*R*T
⇒with p = the pressure = 0.78 atm
⇒with V = the volume = 4.9 L
⇒with n = the number of moles of the helium gas = TO BE DETERMINED
⇒with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/mol* K
with T = the temperature = 296 K
n = (p*V) / (R*T)
n = (0.78 atm* 4.9 L) / (0.08206 L*atm/mol*K * 296 K)
n = 0.157 moles of helium
The number of moles of helium needed is 0.157 moles helium