Answer:
The displacement of the piston is 1904.76 m
Explanation:
Here we have an isobaric or constant pressure process, therefore;
Work done, W = P × (V₂ - V₁)
Where:
W = 8 × 10⁴ J
P = Pressure of the gas = 105 Pa
V₁ = Initial volume of the cylinder of the piston
V₂ = Final volume of the cylinder of the piston
We note that volume of the cylinder of the piston = Base area, A × h
Therefore;
V₁ = A × h₁
V₂ = A × h₂
Which gives;
V₂ - V₁ = A × h₂ - A × h₁ = A×(h₂ - h₁)
Where:
A = Base area of the piston = 0.4 m²
h₂ - h₁ = Displacement of the piston
∴ 8 × 10⁴ J = 105 Pa × (V₂ - V₁) = 105 Pa × 0.4 m² × (h₂ - h₁)
h₂ - h₁ = (8 × 10⁴ J)/(105 Pa × 0.4 m²)
h₂ - h₁ = 1904.76 m
Hence the displacement of the piston = 1904.76 m.