Your corporation has a marginal tax rate of 35% and has purchased preferred stock in another company. The before-tax dividend yield on the preferred stock is 6.00%. What is the company's after-tax return on the preferred, assuming a 70% dividend exclusion? (Round your final answer to two decimal places.)

Respuesta :

Answer:

5.37%

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

We can calculate the company’s after tax return on preferred by using following formula:-

Company’s After Tax Return = Before Tax Dividend Yield Rate on Preferred Stock × [1 - (1 - Dividend Exclusive) × (Tax Rate)]

= 6% × [1 - (1 - 70%) × (35%)]

= 0.06 × [1 - (1 - 0.70) × (0.35)]

= 0.06 × [1 - (0.30) × (0.35)]

= 0.06 × (1 - 0.105)

= 0.0537

= 5.37%

We simply applied the above formula to determine the company after tax return

ACCESS MORE
EDU ACCESS