yubi04
contestada

Lee watches tv for 4 hours per day. During that time , the tv consumes 200 watts per hour. electricity costs (15 cents)/( 1 kilowatt-hour). How much does lee’s tv cost to operate for a month of 30 days?

Respuesta :

Answer: $3.6

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question, first we have to calculate watt hours per day:

200 wph x 4 hours = 800 watt hours

Now, we have to convert the watt-hours to kilowatt hours:

800 wh /1000 =0.8 kwh

Since he watches TV 30 days per month:

0.8 kw x 30 days = 24 kwh

Finally we have to multiply that result by the price per kilowatt hour (15 cents)

24 kwh x 15 cents = 360 cents

Converting to dollars:

360/ 100 = $3.6

Lee’s TV cost 3.6 dollars to operate for a month of 30 days

ACCESS MORE
EDU ACCESS