Answer:
1.02 g OF CALIFORNIUM-254 WILL REMAIN AFTER 363 DAYS IF 64 g REACTS WITH HALF LIFE OF 60.5 DAYS.
Explanation:
Half life of a chemical reaction is the time required for a radioactive element to decay to half its original mass.
We will use the formula:
Nt = No (1/2)^t/t1/2 where;
Nt = quantity of substance remaining = unknown
No = original mass of the substance = 64 g
t = time elapsed = 363 days
t1/2 = half life of the substance = 60.5 days
Putting the values into the equation, we have:
Nt = 64 * (1/2)^(363/60.5)
Nt = 64 * (1/2) ^6
Nt = 64 * 0.015625
Nt = 1.0156
The amount of californium-254 remaining after 363 days is approximately 1.02 g