Alec and Kiara went to Freddy's Yogurt Shop for frozen yogurt. Alec got 8.6 ounces of strawberry frozen yogurt, and Kiara got 8.2 ounces of chocolate frozen yogurt. Their frozen yogurt cost $0.50 per ounce. How much did they pay in all?

Respuesta :

Answer:

$8.40 Total

Step-by-step explanation:

Frozen yogurt costs $0.50 per ounce so the cost for Alec's is 8.6 ounces * $0.50 per ounce which is $4.30. Kiara is 8.2 ounces * $0.50 per ounce which is $4.10. The total is $4.30+$4.10 which is $8.40.

Total amount they pay in all for frozen yogyurt is equals to [tex]\$8.4.[/tex]

What is amount?

" Amount is defined as the total sum of given quantity."

According to the question,

Amount to be paid for frozen yogurt for one ounce [tex]= \$0.50[/tex]

Weight of strawberry frozen yogurt Alec got [tex]= 8.6[/tex] ounces

Weight of chocolate frozen yogurt Kiara got [tex]= 8.2[/tex] ounces

Amount paid by Alec for [tex]8.6[/tex] ounces of strawberry frozen yogurt [tex]= 0.50 \times 8.6[/tex]

[tex]= \$4.3[/tex]

Amount paid by Kiara for [tex]8.2[/tex] ounces of chocolate frozen yogurt [tex]= 0.50 \times 8.2\\\\= \$ 4.1[/tex]

Total amount to be paid for total frozen yogurt by Alec and kiara

[tex]= \$(4.3 + 4.1)\\\\= \$ 8.4[/tex]

Hence, total amount they pay in all for frozen yogyurt is equals to [tex]\$8.4.[/tex]

Learn more about amount here

https://brainly.com/question/13024617

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico