So, the required amount is $27655.384.
The formula for finding the compound interest is ,
[tex]A=\frac{P((1+\frac{r}{n} )^{nt}-1)}{\frac{r}{n} } ...(1)[/tex]
Consider the periodic deposit amount [tex]p=\$750[/tex]
Rate[tex]r=3.25\%[/tex]
Consider the time [tex]t=15 years[/tex]
[tex]n=12[/tex]
Substituting the given values into the above formula we get,
[tex]A=\frac{750((1+\frac{0.325}{12} )^{12\times 15 }-1)}{\frac{0.325}{12} }\\A =\$27655.384[/tex]
Learn more about the topic Compound Interest:
https://brainly.in/question/25191515