Respuesta :

Answer:

19656J

Explanation:

Step 1:

Data obtained from the question.

Mass (M) = 78g

Initial temperature (T1) = 20°C

Final temperature (T2) = 80°C

Change in temperature (ΔT) = T2 – T1 =

80°C – 20°C = 60°C

Specific heat capacity (C) = 4.2J/g°C

Heat (Q) =...?

Step 2:

Determination of the heat required for the reaction.

Q = MCΔT

Q = 78 x 4.2 x 60

Q = 19656J

Therefore, 19656J of heat is required.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico