Henry is purchasing a number of magnets. He wants some idea of how many he can buy. On a coordinate plane, the points (3, 1), (6, 2), and (12, 4) are plotted. Using equivalent ratios, which statements are true about the cost per magnet? Check all that apply. The cost of 2 magnets is $1. The cost of 9 magnets is $3. The cost of 10 magnets is $3. The cost of 4 magnets is $2. The cost of 6 magnets is $2. The cost of 3 magnets is $1.

Respuesta :

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the slope

[tex]m = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

[tex]m = \frac{2 - 1}{6-3}[/tex]

[tex]m=\frac{1}{3}[/tex]

Every 3 magnets that you buy, you need to pay 1 more dollar.  Therefore, if you have 9 magnets, the cost will be 3 dollars.  Also, if you have 6 magnets, the cost will be 2 dollars.  Finally, if you have 3 magnets, the cost will be 1 dollar.  So... the correct options are Options B, E, F

Answer: Options B, E, F

Answer:

I think its B, E, F sorry if i'm wrong

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico