Answer:
Net income= $151,100
Explanation:
Giving the following information:
The Governmental Products Division's divisional segment margin is $255,000 and the Export Products Division's divisional segment margin is $59,800. The total amount of common fixed expenses not traceable to the individual divisions is $163,700
The company's net operating income is calculated by summing the segment margin and deducting the not traceable fixed expenses.
Net income= (255,000 + 59,800) - 163,700
Net income= 314,800 - 163,700
Net income= $151,100