Using the diagram below, calculate the PE and KE of the ball at the top, middle, and bottom of a drop. SHOW YOUR WORK!!

Write an explanation of what would happen to the ME, PE, and KE of the ball from the top of the drop to the middle of the drop, and then at the bottom.

Using the diagram below calculate the PE and KE of the ball at the top middle and bottom of a drop SHOW YOUR WORK Write an explanation of what would happen to t class=

Respuesta :

Answer:

At the top

K.E = 0

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

P.E is maximum

K.E = 0

At the middle

K.E = 981 J

P.E = 0

Mechanical energy is conserved

K.E is maximum

P.E = 0

At the bottom

K.E = 0

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

K.E = 0

P.E is maximum

Explanation:

Given that

M= 5kg

H = 20 m

t = 7 s

According to conservation of energy,

At the top

K.E = 0

P.E = mgh

P.E = 5 × 9.81 × 20

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

P.E is maximum

K.E = 0

At the middle

K.E = 981 J

P.E = 0

Mechanical energy is conserved

K.E is maximum

P.E = 0

At the bottom

K.E = 0

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

K.E = 0

P.E is maximum

Given that

M= 5kg

H = 20 m

t = 7 s

At the top

K.E = 0

P.E = mgh

P.E = 5 × 9.81 × 20

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

P.E is maximum

K.E = 0

At the middle

K.E = 981 J

P.E = 0

Mechanical energy is conserved

K.E is maximum

P.E = 0

At the bottom

K.E = 0

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

K.E = 0

P.E is maximum

Explanation:

Given that

M= 5kg

H = 20 m

t = 7 s

At the top

K.E = 0

P.E = mgh

P.E = 5 × 9.81 × 20

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

P.E is maximum

K.E = 0

At the middle

K.E = 981 J

P.E = 0

Mechanical energy is conserved

K.E is maximum

P.E = 0

At the bottom

K.E = 0

P.E = 981 J

Mechanical energy is conserved

K.E = 0

P.E is maximum

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico