Respuesta :

Twits
1 . W=mass times acceleration due to gravity
60kg times 9.8m/s2
= 588N

2. W=mg
1176N=m times 9.8
m=120kg


3. 1 hour=3600s
24 hours=?
24 times 3600
= 86400 seconds


4. 1000g=1kg
25000g=?
25000 times 1 divide by 1000
=25kg



5. 1000000mg=1kg
123000000=?
123000000 times 1 divide by 1000000
=123 kg
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico