Respuesta :
Answer:
The equilibrium concentration of gas A is 1.43 M
Explanation:
Here we have the reaction expressed as follows;
A + B → C + D and
The formula for equilibrium constant is therefore presented as follows;
[tex]K = \frac{[C]\times [D]}{[A]\times [B]}[/tex]
Where:
[C] = [D] = 2.3 M
[A] = [B]
K = 2.6
Hence, we have;
[tex]2.6 = \frac{2.3\times 2.3}{[A]\times [A]} = \frac{5.29}{[A]^2}[/tex]
[tex][A]^2= \frac{5.29}{2.6} = 2.03[/tex]
[A] = 1.43 M
The equilibrium concentration of gas A = 1.43 M.
Answer:
The equilibrium concentration of gas A = 1.43 M
Explanation:
First set up the equilibrium expression:
[tex]K = \frac{[C]\times [D]}{[A]\times [B]}[/tex]
The problem states that each product has a concentration of 2.3M at equilibrium, and that k=2.6
We also know that [A] and [B] are the same.
Since we are solving for [A] I'm going to change [A][B] to A²
[tex]2.6 =\frac{2.3^2}{A^2}[/tex]
Now we just need to solve for A²
A² = 5.29 / 2.6
A² = 2.0346
A = √2.0346
A = 1.43
Therefore, the equilibrium concentration of gas A = 1.43 M.