contestada

A TV draws 0.867 A of current when connected to a 122 V outlet. It’s resistance is 140.71.
A.)How many electrons pass through the TV per minute?
B.)How much electrical energy does the TV convert to other forms of energy
per minute?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

current measures charge flowing per second .

A current of .867 A means charge of .867 coulomb is flowing per second

charge flowing per minute = .867 x 60

= 52.02 coulomb

one electrons carries a charge of 1.6 x 10⁻¹⁹ Coulomb

So no of charge flowing per minute

= 52.02 / 1.6 x 10⁻¹⁹

= 32.5 x 10¹⁹ .

B )

electrical energy consumed per minute

= V X I X t , V is volt , I is current and t is time .

= 122 x .867 x 60

= 6346.44 J .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico