Respuesta :
Answer:
4th option: 1953.08 mm
Step-by-step explanation:
circumference of circle= [tex]\pi d[/tex]
Thus, circumference of wheel
[tex] = 3.14(622) \\ = 1953.08mm[/tex]
Answer:
4th option: 1953.08 mm
Step-by-step explanation:
circumference of circle= [tex]\pi d[/tex]
Thus, circumference of wheel
[tex] = 3.14(622) \\ = 1953.08mm[/tex]