Answer:
[tex] r = \frac{D}{2}= \frac{2.9m}{2}= 1.45 m[/tex]
If we convert the height to meters like this:
[tex] h = 9.6 cm *\frac{1m}{100 cm}= 0.096m[/tex]
And we want to find the volume of the cone and is given by:
[tex] V = \pi r^2 h[/tex]
And replacing we got:
[tex] V = \pi (1.45m)^2 (0.096m) =0.634 m^3 \approx 0.6 m^3[/tex]
Step-by-step explanation:
For this case we have a right circular cone with a height of 9.6cm and a base with a diameter of 2.9m. We can find the radius like this:
[tex] r = \frac{D}{2}= \frac{2.9m}{2}= 1.45 m[/tex]
If we convert the height to meters like this:
[tex] h = 9.6 cm *\frac{1m}{100 cm}= 0.096m[/tex]
And we want to find the volume of the cone and is given by:
[tex] V = \pi r^2 h[/tex]
And replacing we got:
[tex] V = \pi (1.45m)^2 (0.096m) =0.634 m^3 \approx 0.6 m^3[/tex]