The rate of heat loss, in watts, does this achieve is 37.66 W
It leads in cooling since water absorbs heat equivalent to mass times latent heat of evaporation to get converted into vapor .
So,
latent heat of evaporation of water = 2260 x 10³ J / kg or 2260 J / g
Now
in the evaporation of 1 g of water , heat lost = 2260 J
And,
heat lost per minute = 2260 J
So,
heat lost per second = 2260 / 60
= 37.66 J /s
= 37.66 W
Learn more about heat here: https://brainly.com/question/9636950