contestada

Enviro Company issues 8%, 10-year bonds with a par value of $300,000 and semiannual interest payments. On the issue date, the annual market rate for these bonds is 10%, which implies a selling price of 87 1/2. The straight-line method is used to allocate interest expense. 1. Using the implied selling price of 87 ½, what are the issuer's cash proceeds from issuance of these bonds? 2. What total amount of bond interest expense will be recognized over the life of these bonds? 3. What is the amount of bond interest expense recorded on the first interest payment date?

Respuesta :

Answer:

1. Issuer's cash is $262,500

2. Total amount of bond interest is $277,500

3. The amount of bond interest expense is $13,875.

Explanation:

1. Issuer's cash = Face Value × Selling Price

Issuer's cash  = $300,000 × 87.50%

Issuer's cash  = $262,500

2. Discount on bond = $300,000 × 12.5% = $37,500

Interest on bond = $300,000 × 8% = $24,000

Period of bonds= 10 years

Total amount of bond interest = Discount on Bond + (Interest on Bond  × period)

Total amount of bond interest = $37,500 + ($24,000  × 10)

Total amount of bond interest = $277,500

3. Discount on bond = $300,000 × 12.5% = $37,500

Interest on bond = $300,000 × 8% = $24,000

Period = 0.5 years

The amount of bond interest expense = (Discount of Bond ÷ 20) + Interest

The amount of bond interest expense = ($37,500 ÷ 20) + ($24,000 × 0.5)

The amount of bond interest expense = $1,875 + $12,000

The amount of bond interest expense = $13,875.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico