Answer:
The answer is "C. 3.0 ohms".
Explanation:
Ohm's law states the following:,
V = IR
where:
Voltage (V) = 1.5 volts × 4 batteries = 6.0 volts
Current (I) = 2.0 amps
Resistance (R) = ? ohms
To solve for Resistance (R) the equation must be rearranged this way:
R = V / I
Then, the variables must be replaced with the known values:
R = 6.0 volts / 2.0 amp
R = 3.0 ohms
The answer is C. 3.0 ohms.
------------
P.D: I got it right on PLATO