Respuesta :
Answer:
4800
Explanation:
The change in velocity of the car is 17-13=4m/s. Since the change in momentum is the mass multiplied by the change in velocity, the answer is 4*1200=4800. Hope this helps!
The change in momentum will be "4800".
Given:
Mass,
- m = 1200 kg
Change in velocity,
- Δv = 17-13
= 4 m/s
Now,
The change in momentum is:
= [tex]Mass\times Change \ in \ velocity[/tex]
= [tex]1200\times 4[/tex]
= [tex]4800[/tex]
Thus the above answer is correct.
Learn more about momentum here:
https://brainly.com/question/8644950
