Respuesta :
Answer:
Probability of getting a sample with 14% rebellious humans or more is 0.0104.
Step-by-step explanation:
We are given that an alien empire is considering taking over planet Earth, but they will only do so if the portion of rebellious humans is less than 10%.
They abducted a random sample of 400 humans, performed special psychological tests, and found that 14% of the sample are rebellious.
Let p = population proportion rebellious humans
The z score probability distribution for sample proportion is given by;
Z = [tex]\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\hat[/tex][tex]\hat p[/tex] = sample proportion rebellious humans = 14%
n = sample of humans = 400
p = population proportion rebellious humans = 10%
Now, probability of getting a sample with 14% rebellious humans or more is given by = P( [tex]\hat p[/tex] [tex]\geq[/tex] 14%)
P( [tex]\hat p[/tex] [tex]\geq[/tex] 0.14) = P( [tex]\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n} } }[/tex] [tex]\geq[/tex] [tex]\frac{0.14-0.10}{\sqrt{\frac{0.14(1-0.14)}{400} } }[/tex] ) = P(Z [tex]\geq[/tex] 2.31)
= 1 - P(Z < 2.31) = 1 - 0.9896 = 0.0104
The above probability is calculated by looking at the value of x = 2.31 in the z table which has an area of 0.9896.
Hence, the required probability is 0.0104.
Answer:
It's 0.7% (make sure to include the % sign)
Step-by-step explanation:
Khan Academy